+90 (216) 510 25 00
İDOSB Mah. Vakum Cad. No :22 C12 Tuzla / İstanbul

MATERYAL ÖZELLİKLERİ

Dyneema®

Dyneema ipliği, UHMWPE veya UHMW olarak da bilinen Ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilenlerin en yaygın markalarından biridir ve termoplastik polietilenin bir alt kümesindendir. Bu malzemenin moleküler bileşimindeki aşırı uzun zincirlerden dolayı sonuç, çok yüksek darbe dayanımına sahip çok sert bir malzemedir. Dyneema kokusuz, tatsızdır ve toksik değildir. Bu özelliklerin yanı sıra, aynı zamanda: aşındırıcı kimyasallara karşı yüksek dirençli, düşük nem emilimi, kendinden yağlamalı ve aşınmaya karşı oldukça dirençlidir. Çok düşük bir mukavemete sahip bazı düşük karbonlu çeliklere kıyasla, 350K psi kadar yüksek bir dayanıklılığa sahiptir. Otomotiv, metal imalat, cam işleri ve el kesimlerine karşı olağanüstü koruma gerektiren diğer endüstriler için idealdir. Malzeme aynı zamanda güvenlik eldivenlerinde kullanılan normal elyaflardan 25 kat daha fazla aşınmaya karşı dayanıklıdır.

HPPE

“Ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen (UHMWPE)” olarak da bilinen yüksek performanslı polietilen, elastik, dayanıklı ve hafif bir malzemedir. HPPE, eldivenlerin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlayan en iyi kesim direnci ve aşınma direncini sağlar. Oksitleyici asitler dışında aşındırıcı kimyasallara karşı oldukça dirençlidir.

Naylon

Naylon, poliamid fiberin ticari adıdır. Bu sentetik elyaf esnektir, dayanıklıdır ve aşınmaya ve kimyasal reaktiflere karşı çok dirençlidir. Diğer sentetik malzemelerden daha iyi nem emme özellikleri sunar. Naylon güneş ışığına karşı hassastır ve sarımsı bir renk tonu elde eder, bu nedenle genellikle diğer liflerle karıştırılır.

Pamuk

Pamuk (CO), yumuşak, hava geçirgen tekstil üretimine uygun, genellikle ipliğe işlenen bir bitkidir. Dokuma veya örme pamuklu tekstiller büyük nem emiciliğe sahiptir ve yıkanması kolaydır. Elektrik yükü almaz ve özelliklerini 150 ° C’ye kadar korur. Bu nedenle, cilde doğrudan temas eden giysiler için mükemmeldir. Pamuk tekstilinin önerilen yıkama sıcaklığı 60 ° C’ye kadardır. Pamuk, farklı sentetik ipliklerle, özellikle kumaşın dayanıklılığını ve ömrünü garanti eden polyester ve poliamid ile karıştırılır. Pamuk lifi elastik değildir, bu nedenle çoğu zaman elastan ile karıştırılır.

Poliamid

Poliamid, sürtünmeye karşı son derece dirençli (pamuktan yaklaşık 10 kat, yünden 20 kat fazla) sentetik elyaftır. Poliamid lifi çok gergin ve statik yüke karşı dayanıklıdır. Çok hafif, neredeyse su geçirmez, kırışmaz ve dayanıklıdır. Poliamid aleve dayanıklı değildir ve ayrıca yanarken erir. Bu nedenle poliamid, dayanıklılık ve ömrünü artıran doğal elyaflarla sıklıkla karıştırılır. En popüler poliamid türü naylondur.

Polyester

Polyester (PES), petrolden üretilen, yaygın olarak kullanılan sentetik bir hetero zincir polimeridir. Bu lif sürtünmeye karşı dirençli, neredeyse kırışıksız, dayanıklıdır ve nemi emmez. Polyester, dayanıklılığı, yumuşaklığı ve parlaklığı arttırmak ve dokuma veya örme kumaşların kıvrılmasını azaltmak için genellikle yün, pamuk veya keten ile karıştırılır.

Spandex / Elastan

Spandex, ABD’de standart hale getirilmiş olan elastomerik fiberin adıdır. ISO standardına göre bu elyaf elastan olarak adlandırılır. Elastan, en az% 85 poliüretandan oluşan sentetik elastomerik fiberdir. Elastiktir ve ilk uzunluğunun üç katına gerildiğinde bile, gerilme kuvveti ortadan kalktıktan hemen sonra kumaş hemen orijinal haline döner. Bu lifin monofilament veya multifilament iplikleri, farklı lif bileşimlerinin bileşenleri olarak kullanılır.

Nitril

Nitril sentetik bir kauçuktur. Çok dayanıklıdır ve kuru, ıslak ve yağlı ortamlarda iyi bir tutuş sağlar. Köpüklü nitrilin üretim işlemi sırasında kullanılan çözücü buharlaşır ve kaplamada küçük delikler oluşur. Bu küçük delikler su ve buharın geçmesine izin verir ve eldiveni çok esnek ve konforlu hale getirir. Nitril hem yağ hem de solventlere dayanabilir.

Lateks

Lateks doğal kauçuktur. Çok yüksek elastikiyet, yüksek dayanıklılık ve çok iyi kuru ve ıslak kavrama özelliği vardır. Alkol ve suda çözünür kimyasallara karşı direnci yüksektir. Lateks, hassas kişiler için hem üretim hem de kullanım sırasında alerjik reaksiyonlara neden olabilen doğal bir protein içerir.

Poliüretan

Poliüretan (PU), hem örme bir eldiven astarında kaplama olarak, hem de ince tekstil malzemelerinde kaplama olarak kullanılabilir. Suni deri olarak adlandırıldığından, genellikle deri taklidi olarak kullanılır. PU, el becerisi, iyi kuru ve ıslak tutuş sağlayan ve düşük sıcaklıklarda hala esnek olan ince bir kaplamadır.

PVC

PVC bir plastiktir. PVC’deki eldivenler hem kuru hem de ıslak ortamlarda iyi bir dayanıklılığa ve iyi bir tutuşa sahiptir. Suda çözünen bazı kimyasal maddelere karşı iyi korur, ancak organik çözücülere karşı sınırlı bir koruma sağlar.